Światowy Dzień Ziemi w przedszkolu.

Każdego roku 22 kwietnia, na całym globie, obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Nauka zachowań ekologicznych nie powinna być tylko modą, a przede wszystkim przejawem troski o przyszłość naszej planety i najmłodszych pokoleń. Naczelnym zadaniem współczesnego świata powinno być rozbudzanie w ludziach wrażliwości na otaczającą nas naturę, która zachwyca swoim pięknem: zapachem łąk, traw, kwiatów, szumem lasu, potęgą gór, mórz i oceanów. Jeśli jednak nie uświadomimy sobie, w jak dużym stopniu człowiek ingeruje w ten świat, naruszając przy tym jego naturalność, nie wyzwolimy w ludziach odpowiedzialności i troski o jego dobro, to wkrótce może okazać się, że przyszłe pokolenia nie dostrzegą już tego piękna. Ziemia jest miejscem egzystencji wszystkich ludzi i to od nas zależeć będzie, czy przekażemy ją następnym pokoleniom.

Dzień  Ziemi w naszym przedszkolu  wpisał się na stałe w repertuar „Kalendarza Imprez” przedszkola ale także stał się coroczną akcją, której celem jest promocja ekologii nie tylko wśród najmłodszych. Dzieci z grupy ,,Lwiątka'' i ,,Orlątka'' w czasie  zajęć prowadzonych przez nauczycieli uczących w grupach dowiedzieli się, jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę. Miały okazję porozmawiać o tym, że Ziemia jest jedyną zamieszkaną planetą i jednocześnie naszym domem, więc musimy o nią dbać jak najlepiej potrafimy np. poprzez segregację śmieci a także ich recykling. Przedszkolaki próbowały ocenić co czuje Ziemia gdy o nią dbamy, a także jakie emocje odczuwa gdy jest niszczona. Zwieńczeniem zdobytych wiadomości proekologicznych było posadzenie przyniesionych przez dzieci roślin i kwiatów wieloletnich do naszego ogródka . Dzieci deklarowały, iż będą prawdziwymi strażnikami przyrody, będą dbały o posadzone kwiaty. Również wspólnie odśpiewali piosenkę „Ziemia to wyspa zielona” oraz wykonali ćwiczenia ruchowe dbając o swoją kondycję fizyczną. Tegoroczny Dzień Ziemi był bardzo udany. Właśnie poprzez takie działania dzieci, a przez nich i dorośli uczą się postaw ekologicznych i otwartości na różnego rodzaju problemy dzisiejszego świata. Poza tym nasze dzieciaczki udowodniły, że jako najmłodsza część przedszkolnej i lokalnej społeczności potrafią zjednoczyć siły i zrobić coś wielkiego razem!!!!!-Ochroń Ziemię, bądź jej przyjacielem.